"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד, היא להמציא אותו"

פיטר דרוקר

עמותת מ.ל.א. מקיימת פעילות ייחודית העוסקת בהעלאת המודעות העצמית, בהכרת והעמקת הקשר בין אדם אל עצמו ואל חברו בקרב בני נוער בגילאים 15 עד 18. החוויות שחווים בני הנוער במהלך סדנאות המודעות משמשות כמנוף לצמיחה אישית וככלי רב עוצמה לפיתוח היכולות הבין אישיות.

מהי סדנת הנוער?

הסדנה הינה סדנה חוויתית ואינה טיפולית בשום מובן שהוא. הפעילות מלווה ומונחית על ידי אנשי מקצוע ברמה גבוהה, בעלי שנות ניסיון רבות בעבודה מסוג זה עם נוער. דרך העבודה מיוחדת לסדנת הנוער של עמותת מ.ל.א. אך באופן עקרוני ניתן לזהות בה כמה היבטים הנשענים על גישתו של אלפרד אדלר.

בני נוער בגיל ההתבגרות נמצאים בצמתים רבים וחווים התלבטויות והיסוסים על כל צעד ושעל בדרכם אל עולם הבוגרים. החשיפה לחוויות בסדנה מסייעת להם בזיהוי החסמים וההגנות שאנו חווים, הכרה בהם ומעבר אל תחושת ההתגברות והיכולת. בכל אחד מאיתנו קיים "אני" שלם ומופלא המאפשר לנו מגוון יכולות ביטוי בתחומי החיים השונים. רבים מאיתנו לא מכירים או אולי שכחו את היכולת המופלאה הזאת ואנו מוצאים את עצמנו מסתפקים במנת יכולת זעומה שאינה מבטאת את האין סוף ואת השלם שאנו באמת. בסדנה נלמד לראות ולזכור את האמת הפשוטה הזאת. הסדנה מתמקדת ביחסים של הנערים והנערות עם סביבתם האנושית הקרובה והרחוקה. אנו לומדים וחווים צורת קשר חדשה עם בני משפחתנו הקרובים, עם חברים ואנשים משמעותיים נוספים בחיינו. בסדנה אנו נפגשים עם עולם שבחיי היומיום כמעט נשכח, זהו עולם הרגשות שלנו.

בסדנה אנו לומדים אחריות אישית מהי וכיצד נושא האחריות חולש על כל שטחי חיינו. אנו תמיד בוחרים את ההתנהגות שלנו – לרוב באופן לא מודע, אך אנו הבוחרים וזאת האחריות שלנו. אנו אחראים על המחשבות שלנו, על האמונות שלנו, על האופן שבו אנו מפרשים את המציאות ובוודאי על המעשים שלנו. יש לנו יכולת בכל רגע ורגע לקחת בעלות על כל אלה.

מה אנו עושים בסדנה?

בסדנה נחשף לשיחות, תרגילים והפעלות שמטרתם היא ליצור היכרות בלתי אמצעית בין כולם, אינטימיות, תחושת בטחון וכן יצירת סביבה תומכת ומקבלת. במהלך העבודה המונחית מושמים דגשים שונים על נושאים חשובים בחיי הנוער. נדונים נושאים כגון חיזוק הביטחון העצמי, קבלה ואהבת עצמי והאחר, ערכה של עבודת צוות ומהי מנהיגות. יחד עם זאת, הפעילות נעשית בתוך מסגרת ברורה עם חוקים בהירים שכולם מסכימים עליהם מראש תוך עמידה בהן במהלך הסדנאות. אנו מקפידים על שמירת כל הכללים שנקבעו באווירה של כנות וישירות.

במהלך הסדנה בני הנוער מתקרבים זה לזה ולומדים להביט אל תוך הלב עצמו. הם לומדים לכבד האחד את השני, לרצות עבור השני ולהיות מושקעים לא רק בהצלחה של עצמם אלא גם בהצלחה של כל אחד ואחד מבני הקבוצה ובהצלחתה של הקבוצה כולה כגוף אחד, בעל עניין משותף מובהק.

מבנה הסדנה

הסדנה מיועדת ל- 14 משתתפים חדשים, הלא הם הסטודנטים והיא מותאמת לעזור לכל משתתף להשיג את מטרותיו. כמו כן נוטלים בה חלק כ- 35 אסיסטנטים בני נוער אשר מגיעים על מנת להמשיך את תהליך הלמידה שלהם ולעזור לחבריהם הסטודנטים החדשים לקבל את אותה חוויה משמעותית שהייתה להם. בנוסף, יש עוד כ- 18 אנשי צוות ואסיסטנטים בוגרים המסייעים במהלך הסדנה ומשמשים כדמויות מייצגות כל העת. המבנה הבסיסי של כל הסדנאות הוא זהה, אך מכיוון שמהלך הסדנה נגזר מהמשתתפים בה ומצרכיהם האישיים והמטרות האישיות של כל אחד מהם, אף סדנה אינה דומה לחברתה. במהלך הסדנה ניתנות לכל המשתתפים הזדמנויות להשתתף במגוון הפעילויות כדי לאפשר למשתתפים לחוות את עצמם בדרכים חדשות. האנרגיה בסדנה נעה מרצינות מוחלטת לשמחת חיים מוחלטת והכול באווירה של בחירה וכבוד הדדי. הסדנה מתחילה ביום שישי לפני הצהריים ונמשכת עד מוצאי שבת. לקראת הסיום, במוצאי שבת, נערך מפגש עם ההורים, הכולל גם פעילות משותפת. הסדנה מסתיימת בחגיגת סיום שאליה אנו מעודדים את סטודנטים להזמין בני משפחה וחברים. בוגרי הסדנה מוזמנים לחזור ולהשתתף כאסיסטנטים בסדנאות הנוער הבאות. רוב הבוגרים אכן עושים זאת, שוב ושוב, ורבים מגיעים גם לסדנת הבוגרים כחלק מהמעבר מעולם הנוער לעולם הבוגרים.

 

מדיניות פרטיות וסודיות

הסטודנטים מזדהים בסדנה רק בשמם הפרטי. הפרטים הנוספים של הסטודנט נמסרים רק לרכזים, למנחים ולשני האסיסטנטים האישיים שלהם. כל הנוכחים בסדנה מחויבים לסודיות מלאה, ואנו מקפידים כי כל מה שנאמר בחדר במהלך הסדנה נותר רק בו.

מי מפעיל את סדנאות "זו בחירתי"?

עמותת מ.ל.א. היא המפעילה את הסדנאות.

הועד המנהל: בראש עמותת מ.ל.א. מכהן ועד מנהל המורכב כולו מחברי עמותה נבחרים. כל חברי הועד וכן בעלי תפקידים  אחרים, פועלים בהתנדבות ומתוך רצון להגשים את חזון העמותה ומטרותיה.


סדנאות בוגרים


העשרה


English