"בכל רגע אני יכול להתחיל להיות אדם טוב יותר, אבל באיזה רגע אבחר?" "

אשלי בריליאנט 

 

אנשים הבוחרים להתנסות בסדנת "זו בחירתי" נותנים לעצמם הזדמנות מיוחדת במינה: להתחיל, מתוך בחירה, בתהליך לשינוי משמעותי בחייהם במהלך סוף שבוע אחד. אמנם שם לא מסתיימת הדרך, אבל במבט לאחור, לרוב הגדול של המשתתפים היוותה הסדנה את סוף השבוע הראשון והחשוב של שארית חייהם... זו הזדמנות חד-פעמית לחזור ולחוות במאה אחוז את מופלאותנו כבני אדם, כמו שחווינו זאת כילדים, לפני שכל מיני חוויות שליליות קלקלו לנו את העוצמה, החיוניות וחדוות החיים.

הסדנה מסייעת למשתתפיה להתגבר על מעצורים ומגבלות אישיות, אשר מונעות מאתנו להיות ה"אני" השלם ביותר שלנו, המתבטא למשל, ביכולת להביע את עצמנו בחופשיות, במימוש המטרות והחלומות שלנו, בהגברת הביטחון העצמי והערך העצמי שלנו, בשיפור מערכות היחסים שלנו ובאפשרות שלנו להתחבר אל אנשים קרובים ורחוקים ברמה עמוקה ומספקת (כמו בני זוג, ילדים, חברים, קרובי משפחה וחברים לעבודה). הסדנה מפגישה אותנו עם עולם שרק לעיתים נדירות בחיי היומיום יוצא לנו לפגוש בו ולטפל בו - עולם הרגשות הפנימיים שלנו. 

אין זה מקרה שרבים מבוגרי הסדנה חוזרים לחוות אותה שוב ושוב, תמורת תשלום סמלי, בתור אסיסטנטים, ובכך מסייעים לאחרים לעשות את הדרך שעשו הם בעקבות השתתפותם בסדנה 

מהי הסדנה? 

"זו בחירתי" (באנגלית , "It's My Choice" או בקיצור (IMC היא סדנה בינלאומית מרוכזת בת כ- 30 שעות (מיום חמישי אחה"צ ועד מוצאי שבת), המועברת על ידי מנחים מומחים ובעלי הסמכה מיוחדת מארה"ב ומישראל, ואשר נועדה לאפשר לנו לחוות את עצמנו, את החיים ואת מערכות היחסים שלנו בעוצמות חדשות. 

למי מיועדת הסדנה? 

סדנת "זו בחירתי" מיועדת לכל מי שרוצה לעשות שינוי חיובי ומשמעותי בכל אחד מתחומי החיים, וכן למי שמרגיש שהכול כשורה בחייו, אך רוצה ללמוד דרכים חדשות להבין את עצמו ואת האחרים ולהעמיק את חוויית החיים. אנשים באים לסדנה לבדם, או עם בני/בנות זוג, עם אחים או אחיות, עם הורים, עם חברים לעבודה וכו'.

מהי התיאוריה שמאחורי סדנת "זו בחירתי"?

הסדנה היא סדנה חוויתית ואינה משתייכת במובהק לאף אסכולה טיפולית מסוימת. עם זאת, ישנם בה כמה אספקטים אדלריאנים (על שם אלפרד אדלר, 1870 - 1937(.

במהלך השנים הראשונות לחיינו יצר כל אחד מאתנו מערכת אמונות המתייחסת לעולם בו אנו חיים. מערכת אמונות זו נוצרה כתוצאה מאירועים חשובים בחיינו (חיוביים ושליליים), מהסביבה שבה גדלנו, מהדרך שבה ההורים שלנו הגיבו אלינו ומהמסרים שספגנו מהסביבה. כתוצאה מכך, ולפעמים בלי ששמנו לב לכך, החלטנו החלטות לגבי מי אנו, מה מגיע לנו ולמה אנו מסוגלים וכן קבענו לעצמנו אמונות לגבי גברים, נשים, הורים, כסף, אושר, חיים, מוות ועוד. אמונות אלה הפכו להיות "ספר ההפעלה" שלנו לחיים. הספר נועד להדריך אותנו, לעזור לנו להבין את העולם ולשמור עלינו בעולם זה. ואכן, למשך תקופה מסוימת יתכן והספר עשה דברים אלה בנאמנות...העניין הוא שספר הפעלה זה "נכתב" על ידי הילד שהיינו ולא על ידי המבוגר שהננו היום. לפעמים החוקים הישנים הכתובים בו מתאימים לחיים שלנו היום, אך פעמים רבות הם "תוקעים" אותנו ומותירים אותנו אבודים וחסרי תשובה הולמת למציאות חיינו כבוגרים. היום כבוגרים יש לנו את היכולת להבין טוב יותר את העולם, את עצמנו ואת הסובבים אותנו ולקחת אחריות על החיים שלנו. יש לנו היכולת והזכות לבחור מה ומי אנו רוצים להיות ואת הדרכים להשיג את המטרות הנעלות ביותר שלנו. הסדנה פועלת ועוזרת לנו לחזק את היכולות הללו כך שנוכל להביא אותן לידי ביטוי בדרכים המועילות ביותר.

מה קורה בסדנה? 

כל סדנה מוגבלת ל- 19 משתתפים חדשים, ה"סטודנטים", והיא מותאמת לעזור לכל משתתף להשיג את מטרותיו. כמו כן נמצאים בסדנה כ- 50 "אסיסטנטים", אשר עברו בעבר את הסדנה בעצמם. לכל סטודנט מוצמדים 2-3 אסיסטנטים "אישיים" לכל מהלך סוף השבוע. האסיסטנטים באים לסדנה משתי סיבות: לעזור לסטודנטים חדשים לעבור את החוויה המיוחדת הזאת בצורה הטובה ביותר וכן להמשיך את תהליך הלמידה שלהם עצמם.

המבנה הבסיסי של סוף השבוע זהה לכל הסדנאות. אך כיוון שמהלך הסדנה נגזר מהמשתתפים בה, מצרכיהם האישיים ומהמטרות האישיות של כל אחד מהם, אף סדנה אינה דומה לקודמתה. במהלך הסדנה ניתנות לכל המשתתפים הזדמנויות להשתתף במגוון פעילויות כדי לאפשר לאנשים לחוות את עצמם בדרכים חדשות. האנרגיה בסדנה נעה מרצינות מוחלטת לשמחת חיים מוחלטת, והכול באווירה של בחירה וכבוד הדדי.

הסדנה מתחילה ביום חמישי בשעה 19:00 כאשר הערב נפתח בשיחה אינטראקטיבית, שמטרתה לעזור לסטודנטים להיכנס "למצב של למידה", כלומר, להתחיל "ברגל ימין" את החוויה של סוף השבוע. הערב הראשון נמשך עד שהסטודנטים משלימים את הצבת המטרות שלהם לסוף השבוע. שאר הזמן בסדנה מוקדש לעבודה אישית וקבוצתית במטרה לעזור לכל סטודנט להשיג את המטרות שלו. בימים חמישי ושישי העבודה נמשכת עד השעה 23:00 בערך, ובימים שישי ושבת מתחילים בדיוק ב- 9:00 בבוקר.

במוצאי שבת בסביבות השעה 20:00 חוגגים את סיום הסדנה, ואנו מעודדים סטודנטים להזמין בני משפחה וחברים להשתתף במסיבת הסיום המיוחדת.

כשבועיים לאחר הסדנה מתקיימת פגישת "משוב" של כל משתתפי הסדנה. זו הזדמנות מרגשת ונעימה להיפגש שוב ולשתף את כולם בקורות אותם במשך השבועיים שלאחר הסדנה, ובניסיונות של כל אחד ואחת ליישם את מה שלמד בסדנה בחייו האישיים.

בוגרי הסדנה מוזמנים לחזור ולהשתתף כאסיסטנטים בסדנאות "זו בחירתי" הבאות, תמורת תשלום סמלי. ישנם אנשים המעידים, שזה כמו "מינוי לכל החיים במועדון ההגשמה העצמית". לאור העובדה שהביקוש להשתתפות בסדנאות כאסיסטנטים גבוה ממספר המקומות האפשרי קבע ועד העמותה רשימת קריטריונים שלפיה מתקבלים האסיסטנטים לסדנאות השונות. הקריטריונים פתוחים לעיון כולם באתר העמותה. 

מדיניות פרטיות וסודיות 

הסטודנטים מזדהים בסדנה רק בשמם הפרטי. הפרטים הנוספים על הסטודנט נמסרים רק לרכזים, למנחים ולאסיסטנטים האישיים שלהם. כל הנוכחים בסדנה מחויבים לסודיות מלאה, ואנו מקפידים כי כל מה שנאמר בחדר במהלך הסדנה נותר רק בו.

מי מפעיל את סדנאות "זו בחירתי"?

העמותה:  סדנאות "זו בחירתי" מועברות בארץ החל משנת 1996 ובארצות הברית (בשם אחר) עוד למעלה מזה. הסדנאות בארץ מופעלות על ידי עמותה ללא כוונת רווח בשם "מ.ל.א." - מרכז למודעות אישית. 

הוועד:  בראש עמותת מ.ל.א. מכהן ועד מנהל המורכב משבעה חברי עמותה נבחרים. כל חברי הועד, וכן כל האחרים הפועלים במסגרות השונות של העמותה, פועלים בהתנדבות ומתוך רצון להמשיך ולקיים את סדנאות "זו בחירתי" בארץ. 

הרכזים:  כל סדנה מתופעלת ומנוהלת על ידי שני "רכזים" מתנדבים, אשר מלווים את הסדנה החל מכחודשיים לפני תחילתה ועד לסיום מפגש המשוב, כשבועיים אחריה. הרכזים אחראים להתנהלות השוטפת של הסדנה והם גם אלה הנמצאים בקשר שוטף עם הסטודנטים החדשים והאסיסטנטים מהרגע שבו הם נרשמים לסדנה. 

המנחים:  הסדנאות מועברות על ידי מנחים מקצועיים, שהוכשרו והוסמכו להנחות את סדנת "זו בחירתי". בכל סדנה מנחה מארה"ב ומנחה מישראל. הסדנאות מתנהלות בעברית ואנגלית לסירוגין כאשר מתבצע תרגום סימולטני דו - כיווני , המבטיח שכל סטודנט יוכל לבטא את עצמו בשפה הנוחה לו ולהבין את כל מה שנאמר בחדר בכל רגע נתון. 

הנכם מוזמנים לחוויה מרגשת, מיוחדת ונדירה לחיבור מחדש לחיים ולאהבה שבתוככם!